fader1 fader2 fader3

Aktualności

II tura rozmów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Dodany: 26-10-2011

więcej...

Baner_IZBY_468x60
Komunikat  nr 15/2011
z dn. 26.10.2011r.

Szanowni Państwo,
Członkowie Izby
Przedsiębiorcy działający w przemyśle drzewnym

W dniu dzisiejszym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się druga tura rozmów, które są następstwem zorganizowania przez nas Pikety Przemysłu Drzewnego. Przewodniczył im  Minister Michał Boni. Obok niego uczestniczyli w spotkaniu Wiceminister Środowiska Janusz Zaleski, Dyrektor Generalny LP Marian Pigan, a z naszej strony Prezydent Izby Sławomir Wrochna i dyrektor Biura Bogdan Czemko.

Zaraz na wstępie zaproponowano nam błyskawiczne powołanie mieszanego zespołu do opracowania projektu zmian ustawy o lasach i wynikającego z niej rozporządzenia, w których znajdą się rozwiązania trwale ustalające zasady handlu drewnem. Zespól, którego powołaniem w części obejmującej przemysł drzewny ma zająć się Izba, składać się ma z 7 osób, reprezentujących wszystkie branże. Dyrektor Generalny LP wskaże drugie 7 osób, zapewni obsługę techniczną i pomoc prawną. Zespołowi przewodniczyć będzie Wiceminister Środowiska. Pierwsze posiedzenie ma odbyć się już w następnym tygodniu a projekt ma być gotowy w ciągu miesiąca. Minister Michał Boni zapewnił o swoim poparciu i patronacie nad tymi pracami i o wykorzystaniu wszelkich możliwości, aby ta ustawa została zmieniona w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Jest więc spora szansa na to, że gruntowne zmiany, na które czekamy już parę lat, będą możliwe rzeczywiście szybko przed II półroczem 2012r. mają one pójść w kierunku szerokiego udostępnienia umów wieloletnich opartych o system okresowych negocjacji cen co jest, wg słów Dyrektora Generalnego LP, jedynym rozwiązaniem możliwym do wykorzystania.

Niestety gorzej sprawy wyglądają co do oczekiwanych zmian w sposobie sprzedaży na I półrocze 2012r. Zasłaniając się brakiem prawnych możliwości (te ma stworzyć dopiero nowa ustawa) zdecydowanie odmówiono nam zmiany proporcji pomiędzy przetargami ograniczonymi i otwartymi. Podobnie zanegowano propozycje wydłużenia historii zakupów z 1 roku do 5 lat, argumentując, że zaprotestują ci, którzy rozbudowali ja ostatnio. Na naszą  propozycję, aby wobec tego dać odbiorcom możliwość wyboru (kto chce niech wykorzysta historię z 1 roku, kto inny z 5 lat) Dyrektor Generalny stwierdził, że nie zdąży przygotować tych zmian, bo sprzedaż trzeba już zacząć, aby firmy miały drewno po 01 stycznia.

"Na otarcie łez" zaoferowano nam, iż drewno wielko i średniowymiarowe, sprzedawane w detalu z marżą 15% zostanie tej marży pozbawione, aby przedsiębiorcy mogli tą drogą uzupełnić swoje braki. W 2011r. jest w tej puli jeszcze ok. 200 tys. m3 drewna tartacznego, w 2012r. ok. 600 tys.m3 tartacznego i ok. 1 mln m3 papierówki. Pula na 2012 może w razie potrzeby być przesunięta na I półrocze. Ponadto Dyrektor Generalny zobowiązał się do tego, że nadleśnictwa będą publikowały na bieżąco informacje o tym, ile drewna sprzedały, a ile jeszcze mają do sprzedaży. Minister J. Zaleski z kolei zapewnił, że planowana podaż drewna w 2012r. będzie zweryfikowana w kierunku jej zwiększenia.

To oczywiście daleko poniżej naszych oczekiwań, co na spotkaniu zostało jasno powiedziane. Decyzje co do naszych dalszych ruchów, zapadną w ciągu kilku dni.

O nich i o wszystkich innych zdarzeniach będziemy Państwa informować.

Bogdan Czemko
Biuro Izby