fader1 fader2 fader3

Aktualności

Legalność drewna i nowe wymogi UE dla importerów drewna.

Dodany: 21-02-2012

W marcu 2013 roku wejdą w życie nowe przepisy prawa europejskiego dla importerów drewna. Nowa regulacja określa wymogi dla przedsiębiorstw, sprowadzających drewno i produkty drzewne do UE. Dla importerów drewna pozostaje zatem niewiele czasu, aby właściwie przygotować się na wejście nowych przepisów.
więcej...

Ankieta dotycząca Legalności Drewna i nowych wymogów UE dla importerów drewna

W marcu 2013 roku wejdą w życie nowe przepisy prawa europejskiego dla importerów drewna. Nowa regulacja określa wymogi dla przedsiębiorstw, sprowadzających drewno i produkty drzewne do UE. Dla importerów drewna pozostaje zatem niewiele czasu, aby właściwie przygotować się na wejście nowych przepisów.

Do tej pory pojawiło się niewiele informacji dotyczących dostosowywania procedur w firmach przemysłu drzewnego do nowych wymogów. Odnosimy wrażenie, że wiele przedsiębiorstw, których dotyczyć będą nowe przepisy, nie jest tego świadoma. W związku z tym spora część importerów drewna może nie podjąć na czas odpowiednich kroków, mających na celu przystosowanie się do nowych wymogów.

NEPCon rozpoczyna obecnie realizację projektu, którego celem jest sprawdzenie znajomości podstawowych zagadnień prawa unijnego dotyczącego importu drewna oraz ocena, na jakim etapie przygotowań są firmy, jak również ukazanie konsekwencji, jakie niesie za sobą wprowadzenie nowych wymogów. W ten sposób projekt pomoże zainteresować importerów drewna unijnymi regulacjami i określić ich potrzeby, by mogli na czas znaleźć właściwe rozwiązania.

Każdy może uczestniczyć w badaniu anonimowo, klikając tutaj. Wypełnienie ankiety zajmuje zaledwie 3 - 5 minut.

Dla pierwszych dziesięciu osób, które wypełnią ankietę, przewidziane są drobne upominki.

Dowiedz się więcej:
NEPCon wspólnie z Rainforest Alliance opracował analityczne narzędzie dla przedsiębiorców, którzy chcą uzyskać przegląd własnego łańcucha dostaw i informację o lukach w systemie zapewnienia legalności drewna. Nasz system "Analiza Braków" prowadzi przedsiębiorcę krok po kroku przez najważniejsze etapy przygotowania się do nowych wymogów UE. Więcej o koncepcji "Analizy Braków" znajduje się na stronie NEPCon.

Kontakt
Piotr Nowak - Koordynator usług weryfikacji legalności w Polsce, auditor FSC i PEFC

e-mail: pn@nepcon.net
tel: +48 603 665 495

Źródło: NEPCon

Zaopatrzenie przemysłu w drewno na tle sytuacji gosp. w Polsce i
Europie

Dodany: 07-02-2012

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z artykułem dr. hab. Wojciecha Lisa prof. nadzw. UP, kierownika Katedry Ekonomiki i Organizacji Drzewnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
więcej...

Zaopatrzenie przemysłu w drewno na tle sytuacji gospodarczej w Polsce i Europie

Dr hab. Wojciech Lis prof. nadzw.
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Katedra Ekonomiki i Organizacji Drzewnictwa

Wysoka cena "zielonej" energii wpływa na pogorszenie konkurencyjności całej gospodarki. Chęć osiągnięcia wskaźników energii ze źródeł odnawialnych, jak wymaga tego Unia Europejska i polskie kolejne, coraz bardziej restrykcyjne rozporządzenia Ministra Gospodarki w tej sprawie - powodują pogłębianie się procesów niedoboru i trudności zaopatrzeniowych dla przemysłu drzewnego i celulozowo-papierniczego oraz niespotykany w historii wzrost ceny drewna we wszelkich jego postaciach.

 Pełny tekst artykułu dostępny jest tutaj!

Wiceprezydent PIGPD A. Górski dla Lasu Polskiego

Dodany: 02-02-2012

Przedstawiamy Państwu wypowiedź Wiceprezydenta Izby Andrzeja Górskiego dla najnowszego numeru (2/2012) miesięcznika "LAS POLSKI".
więcej...

Gra w ruletkę!

Centralny system sprzedaży Lasów Państwowych budzi wiele emocji. Jak radzą sobie z nim małe i średnie firmy? Mówi Andrzej Górski, właściciel Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego "PETRYKOZY" w Skroninie:

System sprzedaży LP powoduje dużą niestabilność w zaopatrzeniu z powodu sztucznie zawyżanych cen i braku kontraktów długoterminowych. Pół roku? Co to za perspektywa nawet w przypadku niewielkiej firmy? Jedynym elementem gry w tym systemie stała się cena, na domiar złego połączona z niedoborem surowca. Przedsiębiorca może tylko śnić o normalnym, spokojnym zakupie, co powinno być standardem. Skazany zaś jest na szaleńczą walkę o drewno za wszelką cenę, po czym następuje otrzeźwienie - wyjdę na tym czy nie? Klienci z wielkim kapitałem przebijają mnie, to oczywiste. Zakup internetowy to de facto tylko rezerwacja drewna. Czy ci, którzy przebijają, zawsze odbierają drewno? Tego system nie pokazuje. A może jedynie blokują surowiec w rejonach dużych skupisk tartaków? Nawet jeśli przepadnie im wadium i zapłacą karę umowną, to co to są za pieniądze w porównaniu z tymi, jakie w niedalekiej perspektywie mogą ściągnąć z rynku w wyniku wyeliminowania konkurencji? Na graniu w ruletkę (tak nazywam aukcję drewna) zapłaciłem w ostatnich latach utratą 50% produkcji oraz zwolnieniem blisko 60 osób. System sprzedaży LP składa się - jak wiadomo - z części zamkniętej (portal leśno-drzewny) i otwartej (aukcja e-drewno). Na przetargu zamkniętym możemy zakupić teoretycznie 55%, a realnie do 50% masy drewna nabytej w LP w poprzednim roku. W tym przetargu - to prawda - uzyskujemy ceny zbliżone do rynkowych, dających możliwość rozwoju firmy. W części otwartej, ceny bywają wyższe nawet o 50% od cen uzyskanych na przetargu zamkniętym, kwotowo do 120 zł a nawet i więcej za 1 m3. Czy to normalne, by sprzedawca osiągał tak zróżnicowane ceny, w zależności nie od jakości surowca, warunków odbioru czy formy płatności, lecz jedynie od ustalenia reguł gry?

Co dalej z moją firmą? Ceny wyrobów nie podniosę, gdyż ocieram się o barierę rynkową. Mogę nadal zmniejszać produkcję, a tym samym zakupy w LP, ograniczając swój udział w przetargach zamkniętych w latach następnych, co zapewni mi może najwyżej miękkie lądowanie.

Notował: Emilian Szczerbicki

Źródło: "Las Polski" nr 2/2012