fader1 fader2 fader3

Aktualności

Komunikat PIGPD o zmianie ustawy o lasach

Dodany: 21-01-2014

Zapewne wszyscy śledzicie w mediach dyskusję nt. projektu zmian ustawy o lasach. Koncentruje się ona głownie wokół "daniny" jaką rząd chce obłożyć Lasy Państwowe. Zupełnie pomijana jest sprawa dla nas dużo ważniejsza - zapisów które zmienią zasady ustalania poziomu pozyskania drewna. Jak już pisaliśmy w Komunikacie nr 1 - jeśli nie zostaną one odpowiednio zmodyfikowane, to mimo wielu zapowiedzi istotnego zwiększenia podaży surowca drzewnego, niewiele się tu zmieni. Nasze stanowisko w tej sprawie już przekazaliśmy Ministrowi Środowiska. Pierwsze czytanie projekty zmian ustawy o lasach odbędzie się na posiedzeniu połączonych komisji Ochrony Środowiska oraz Finansów Publicznych już w czwartek rano.
więcej...

Komunikat  nr 2/2014
z dn. 21.01.2014r.

Szanowni Państwo,
Przedsiębiorcy działający w branży drzewnej

1. Zapewne wszyscy śledzicie w mediach  dyskusję nt. projektu zmian ustawy o lasach. Koncentruje się ona głownie wokół "daniny" jaką rząd chce obłożyć Lasy Państwowe. Zupełnie pomijana jest sprawa dla nas dużo ważniejsza - zapisów które zmienią zasady ustalania poziomu pozyskania drewna. Jak już pisaliśmy w Komunikacie nr 1 - jeśli nie zostaną one odpowiednio zmodyfikowane, to mimo wielu zapowiedzi istotnego zwiększenia podaży surowca drzewnego,  niewiele się tu zmieni. Nasze stanowisko w tej sprawie już przekazaliśmy Ministrowi Środowiska. Pierwsze czytanie projekty zmian ustawy o lasach odbędzie się na posiedzeniu połączonych komisji Ochrony Środowiska oraz Finansów Publicznych już w czwartek rano. Drugie czytanie ma być tego samego dnia wieczorem, a głosowanie Sejmowe - pewnie w piątek. Tempo jest ekspresowe, co wskazuje jak duża jest determinacja po stronie rządu, aby tą ustawę uchwalić. Oczywiście zmniejsza to mocno szanse na jakiekolwiek zmiany, a z punktu widzenia interesów przemysłu są one konieczne, co przedstawia zał. pismo.


2. Nadal nie rozstrzygnięta pozostaje sprawa wyłączenia części drewna okrągłego z definicji drewna pełnowartościowego, zapisanej w ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE). Jeśli to wyłączenie objęłoby drewno dwóch grup handlowych utworzonych przez LP (S2ap i S2ac), to nie dość, że tylko  od LP właśnie zależałoby, jakie drewno okrągłe można, a jakiego nie można spalać w elektrociepłowniach, to na dodatek grupy te są tak opisane w warunkach technicznych, że można do nich zakwalifikować praktycznie każde drewno - nawet wielkowymiarowe kl. WA albo okleinowe! Nasza ocenę tej sytuacji przedstawia zał. pismo Izby - drugie już w sprawie OZE.

Biuro Izby

Przedruk lub wykorzystanie w inny sposób powyższych materiałów, w całości lub części, wymaga pisemnej zgody Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego