fader1 fader2 fader3

Aktualności

Potrzebny jest trzeci etap sprzedaży ofertowej!

Dodany: 25-11-2014

"...Lasy Państwowe naruszyły wynegocjowaną z przemysłem we wrześniu 2012r. i zaakceptowaną przez obie strony podstawę obecnego systemu sprzedaży drewna. Ustaliliśmy bowiem wtedy jednoznaczną zasadę, że wszyscy stali odbiorcy drewna mają zapewnioną stałą możliwość zakupu surowca drzewnego w ilości 70% swoich potrzeb, potwierdzonych historią zakupów z 3 lat...."
więcej...

POLSKA IZBA GOSPODARCZA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
ul. Winiarska 1,  60-654 Poznań,

Szanowni Państwo,
Przedsiębiorcy drzewni

W dn. 14 listopada w Janowie Lubelskim odbyło się nasze Walne Zgromadzenie, poprzedzone zwiedzeniem zakładów IKEI w Stalowej Woli. Informację z tego spotkania otrzymają Państwo w najbliższym czasie. Chcemy jednak już teraz poinformować, że WZ przyjęło wniosek, nakazujący władzom Izby podjęcie wszelkich kroków w celu uruchomienia  przez LP możliwości uzupełnienia zakupów drewna na 2015r. w systemie ofertowym. Możliwe do wykonania wyliczenia wskazują bowiem, że wystawiono do sprzedaży nie 70% zsumowanej historii zakupu przedsiębiorstw, a 62%. To oznacza, że zabrakło w ofercie sprzedaży ok. 2,5 mln m3. Oznacza to też m. in., że działania LP kolejny raz stymulują drastyczną zwyżkę cen na aukcjach e-drewno systemowe. Apelujemy więc o rozwagę przy składaniu tam ofert zakupu.

Pismo do Dyrektora Generalnego LP obejmujące i diagnozę obecnej sytuacji na rynku surowca i propozycje działań, załączamy do niniejszego komunikatu.

Zawarte w nim rozliczenie pul drewna do sprzedaży w 2015r. wskazuje, iż niestety pomyliliśmy się sporządzając wcześniej podobną ocenę, którą przesłaliśmy Państwu w Komunikacie nr 13. Założyliśmy bowiem, że suma drewna wystawionego do sprzedaży ofertowej plus na umowy 2-letnie (19,3 mln m3) stanowi masę odpowiadającą 70% zsumowanej historii zakupu przedsiębiorców, a drewno na pulę inwestycyjna (2,4 mln m3) uszczupli pulę z e-drewna systemowego. Stało się inaczej – oceniamy teraz, że zsumowane 70% historii, czyli ilość drewna jak powinna być wystawiona łącznie do sprzedaży ofertowej i na umowy, to ok. 21,7 mln m3 i, że to z niej zabrano 2,4 mln m3 drewna stanowiącego pulę inwestycyjną. Pełną ocenę sytuacji będziemy jednak znać, gdy poznamy ilość drewna wystawionego faktycznie do sprzedaży na obu półrocznych aukcjach „e-drewno systemowe”. Ilość wystawiona w dn. dzisiejszym na pierwszej z nich to łącznie 4.667.561m3, co zgadza się z wielkością planowaną.

 1. W związku z pojawiającymi się informacjami, iż niektóre z jednostek LP zmniejszają odbiorcom tegoroczne dostawy drewna o 5% powołując się na § 5 p. 13 zarządzenia DGLP nr 71 z 2013r. mówiące o dopuszczalnych odchyłkach ilościowych w realizacji umów wynoszących ± 5%, przekazujemy co następuje:
 1. Zgodnie z wnioskiem naszego Walnego Zgromadzenia w Białowieży, Izba wystąpiła w sierpniu do Dyrektora Generalnego LP z o wycofanie z Zarządzenia 71 dot. zasad sprzedaży drewna zapisu, że umowa na zakup drewna może być wykonana w przedziale ± 5%. W czasie permanentnie zbyt niskiej podaży, częste i nie wymagające uzasadnienia odejmowanie firmom 5-ciu procent surowca oznacza dla nich poważne straty i kłopoty.
 2. Do dziś nie uzyskaliśmy wiążącej odpowiedzi na nasz wniosek, a nowe zarządzenie DGLP nr 59 nie zawiera żadnej zmiany kwestionowanego zapisu. Sprawa jest więc nie załatwiona i Izba będzie nadal działać w celu uzyskania potrzebnej zmiany w zasadach sprzedaży.
 3. Zarówno zarządzenie 71 z 2013r. jak i 59 z 2014r.  w § 4 p. 2 wyraźnie precyzuje, że do sprzedaży a aukcje internetowe w aplikacji e-drewno „zwykłe” (proszę nie mylić z aplikacją „e-drewno systemowe”) ma być wystawiane drewno nie sprzedane w ramach systemowej aukcji internetowej e-drewno i w ramach sprzedaży ofertowej. Oznacza to, że każde nadleśnictwo ma obowiązek wykonania wszystkich dostaw drewna wynikających z tych procedur, zanim wystawi jego nadwyżkę do sprzedaży na aukcji „e-drewno zwykłe”. Inaczej mówiąc – nie jest uprawnione ograniczanie dostaw drewna ujętego w zawartych umowach i równoczesne kierowanie go do aukcji e-drewno. Dostawy ujęte w umowach muszą być wcześniej wykonane.
 4. Informacje o ilości  drewna, w podziale na sortymenty, wystawionego przez poszczególne nadleśnictwa na przetargi e-drewno w całym 2014r. aż do tej chwili, są w posiadaniu  Izby. Każdy z naszych członków, któremu zagrozi obcięcie przez LP 5-ciu procent dostaw drewna w sposób opisany wyżej, może się o nie do nas zwrócić, aby ocenić, czy po stronie  LP istniało jakiekolwiek uzasadnienie takiej redukcji. Jeśli go nie było – stoimy na stanowisku, że należy żądać utrzymania dostaw w pierwotnie uzgodnionej wysokości.  O każdym takim zdarzeniu chcielibyśmy być poinformowani – daje to nam argumenty do ostatecznego rozwiązania sprawy.
 5. Uważamy również, choć nie wynika to wprost z zarządzeń DGLP, że ewentualne braki drewna w pojedynczym nadleśnictwie uniemożliwiające mu pełne wykonanie umowy, winne być pokryte z nadwyżek w innych bliskich nadleśnictwach tej samej, lub sąsiednich RDLP. Skoro bowiem zasady sprzedaży są jednolite w całym PGL LP a pula drewna do sprzedaży w poszczególnych procedurach i pulach też jest ogłaszana i rozliczana łącznie w całym kraju, to podobnie powinna być organizowana sprzedaż, czyli z wykorzystaniem możliwości w całych LP, a nie tylko w wydzielonych nadleśnictwach.
  Biuro Izby

Przedruk lub wykorzystanie w inny sposób powyższych materiałów, oraz zestawień, tabel, pism i prezentacji dołączonych do niniejszego Komunikatu, w całości lub części, wymaga zgody Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego

Znamy już Diament Meblarstwa 2015!

Dodany: 18-11-2014

"Diament Meblarstwa" to odbywający się od dziewięciu lat konkurs na najlepsze produkty branży meblarskiej organizowany przez miesięcznik "BIZNES meble.pl" oraz portal meble.pl. Do dziewiątej edycji konkursu "Diament Meblarstwa" zgłoszonych zostało ponad 150 produktów.
więcej...
"Diament  Meblarstwa"  to  odbywający  się  od  dziewięciu  lat  konkurs  na  najlepsze  produkty  branży meblarskiej organizowany przez miesięcznik "BIZNES meble.pl" oraz portal meble.pl.
Do  dziewiątej  edycji  konkursu  "Diament  Meblarstwa"  zgłoszonych  zostało  ponad  150  produktów.
Oceniając zgłoszone w konkursie produkty jury brało pod uwagę wzornictwo, oryginalność oraz prezencję mebla. Tym samym nagroda jest potwierdzeniem doskonałego wzornictwa i oryginalności uhonorowanych statuetkami  "Diament  Meblarstwa"  mebli,  akcesoriów,  półfabrykatów  i  komponentów  meblowych, wskazaniem  doskonałego  wizerunku  producenta  i  znakomitego  postrzegania  przez  klientów  oraz ekspertów.
Kilkudziesięcioosobowe  jury,  w  skład  którego  wchodzą  eksperci  z  branży  meblarskiej,  dziennikarze, organizacje, naukowcy, architekci, projektanci wnętrz, designerzy, trendsetterzy, przedstawiciele salonów meblowych,  technolodzy  produkcji,  przedstawiciele  hurtowni  oraz  firm  patentowych  i  atestowych zdecydowało o uhonorowaniu statuetkami "Diamentu Meblarstwa 2015" następujących produktów:
Meble w klasie standard:
 • w kategorii Przestrzeń Jadalniana – kolekcja "Milano", Fabryka Mebli Taranko
 • w kategorii Przestrzeń Salonowa – kolekcja "Summer", Wójcik Fabryka Mebli sp. z o.o.
 • w kategorii Meble Tapicerowane – program "Love", Emmohl
 • w kategorii Zestawy Tapicerowane – zestaw wypoczynkowy "Modo", Libro Marek Liberacki
 • w kategorii Przestrzeń Sypialniana – łóżko "Student", Śnimisie
 • w kategorii Meble Dziecięce i Młodzieżowe – kolekcja "Yeti", Dig-Net Lenart sp.j.
 • w kategorii Przestrzeń Łazienkowa – deszczownia "Abelia", Deante Antczak sp.j.
 • w kategorii Meble Inne – meblościanka "Olli", MC Akcent

Meble w klasie premium:

 • w kategorii Przestrzeń Jadalniana – kolekcja "Lovell", Meble Matkowski sp. z o.o.
 • w kategorii Przestrzeń Salonowa – komoda stereo "Sound", Meble Matkowski sp. z o.o.
 • w kategorii Meble Tapicerowane – narożnik "Pi", IMS Sofa sp. z o.o., marka Etap Sofa
 • w kategorii Zestawy Tapicerowane – kolekcja "Laviano", IMS Sofa sp. z o.o.
 • w kategorii Przestrzeń Sypialniana – sypialnia "Dream", Swarzędz Home sp. z o.o.
 • w kategorii Meble Dziecięce i Młodzieżowe – łóżeczka niemowlęce "Moon", Pinio/PPHU Drewnostyl
 • w kategorii Przestrzeń Łazienkowa – kolekcja "Intro", Marka: Defra
 • w kategorii Przestrzeń Kuchenna – kolekcja "SOFT", Atlas Meble Kuchenne sp. z o.o.
 • w kategorii Aranżacja Przedpokoju – kolekcja "Twist Plus", Karoń Zakład Produkcyjny
 • w kategorii Przestrzeń Outdoor – zestaw ogrodowy "Malibu", Grand Luxury Plaza
 • w kategorii Meble Biurowe – meble "Diamante", Anegre sp. z o.o.
 • w kategorii Krzesła – "Siena", Paged Meble SA
 • w kategorii Przestrzeń Kontraktowa – stół "Victoria", Hubertus Design sp. z o.o.

Akcesoria, półfabrykaty i komponenty meblowe:

 • w kategorii Materiały Tapicerskie – kolekcje "North, West, East", Toptextil sp. z o.o.
 • w  kategorii  Komponenty  i  Elementy  Meblowe  –  kolekcja  dekorów  "Materials  we  love.  Concept  by  Zięta&Kuchciński", Pfleiderer Grajewo SA
 • w kategorii Materiały do Uszlachetniania Płyt – dekor "Industrial D083398/005", Interprint Polska sp. z o.o.
 • w  kategorii  Akcesoria  Meblowe  –  uchwyt  2198  z  kolekcji  "Made  with  Swarovski  elements",  Siro-Poland
 • sp. z o.o.
 • w kategorii Systemy Akcesoriów – szuflada z pojemnikami na odpady "Linia Maxima", Rejs sp. z o.o.
 • w kategorii Oświetlenie Meblowe – oprawa LED "Evita", GTV

Dodatkowo zostały przyznane:

 • "Diament Design" – meble "Diamante", Anegre sp. z o.o.
 • "Diament  Meblarstwa"  –  nagroda  specjalna  przyznana  przez  technologów  produkcji  i  ekspertów branżowych: łóżeczka niemowlęce "Moon", Pinio/PPHU Drewnostyl
 • "Diament Meblarstwa"  –  nagroda specjalna przyznana przez przedstawicieli salonów meblowych: narożnik "Pi", IMS Sofa sp. z o.o., marka Etap Sofa
 • "Diament Meblarstwa"  –  nagroda specjalna przyznana przez przedstawicieli mediów:  meble  "Diamante", Anegre sp. z o.o
 • "Diament  Meblarstwa"  –  nagroda  specjalna  przyznana  przez  architektów  i  projektantów  wnętrz:  sofa "Puro", Asadena Furniture sp. z o.o./modALTO

Uroczyste wręczenie nagród w konkursie odbędzie się 11 grudnia br. w Restauracji Halka, w Warszawie.
Zapraszamy na stronę www.diamentmeblarstwa.pl.